تفاوت روغن موتور های 20W50 و 10W40

سلام

     با توجه به سوالات فراوانی که در مورد تفاوت روغن موتور های مختلف از تیم فنی فروشگاه اینترنتی روغن کار شده است تصمیم گرفتیم در مقالات مختلف با موضوعات متناسب به بررسی دقیق این مسئله بپردازیم.

      یکی از استاندارد هایی که روی هر روغن موتوری درج می شود و بیشتر از استاندارد های دیگر کاربرد دارد استاندارد SAE می باشد که با یک یا چند عدد روی بسته روغن موتور درج می گردد. دو نوع روغن موتور که بیشتر از انواع دیگر در ایران رایج هستند ۲۰W50 و ۱۰W40 می باشد. این روغن موتور ها در دسته چند درجه ای قرار میگیرند. برداشتی که از این اعداد می شود در مورد نسبت درجه حرارت روغن موتور و ویسکوزیته آن می باشد.

     طبیعت روغن موتور به این گونه است که در دمای بالا ویسکوزیته کاهش و به اصطلاح روغن موتور شل می گردد و در دمای پایین ویسکوزیته افزایش و روغن موتور سفت می گردد. روغن موتور ۱۰W40 از روغن موتور ۲۰W50 دارای ویسکوزینه کمتری می باشد و بنابراین شل تر هست. لذا در فصل های سرد بهتر است از روغن موتور ۱۰W40 و در هوای گرم ۲۰W50 استفاده کرد. البته توجه شود که این حالت برای همه خودرو ها مناسب نمی باشد.

      صحبت ما بیشتر در مورد فرق کلی این دو نوع روغن موتور می باشد. شما برای انتخاب روغن موتور خود باید به دفترچه خودرو مراجعه کنید. پیشنهاد فوق برای خودروهای مانند: پیکان، روآ، آریسان، پراید، پژو ۱۸۰۰، سمند ۱۸۰۰، پژو پارس، ۲۰۶ تیپ ۲ و ۳ مناسب است.

درباره فروشگاه اینترنتی روغن کار

روغن کار فروشگاهی اینترنتی با قابلیت سفارش آنلاین انواع محصولات روانکار خودرو مانند: روغن موتور، فیلتر، ضد یخ، ضد جوش، مکمل خودرو و ... می باشد.همچنین با مراجعه به بخش مقالات و راهنمای روغن می توانید اطلاعات لازم مبنی بر میزان و یا نوع محصولات مورد نیاز در خودرو های متفاوت را مشاهده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *