چگونه روغن موتور مناسب خودرو را انتخاب کنیم؟(قسمت1)

با سلام خدمت شما دوستان عزیز،

امروز تیم فنی فروشگاه اینترنتی “روغن کار” قصد دارد تا شما رو با نحوه انتخاب روغن موتور مناسب آشنا کند. نکته اول در انتخاب روغن موتور،  توع موتور خودرو و همچنین میزان بودجه ای است  که شما برای تعویض روغن خود در نظر می گیرید.

روغن موتور ها مانند تمام وسایل دیگر تحت نظر یک سری استاندارد های بین المللی تولید می شوند که دو مورد از این استاندارد ها همه گیر شده و در تمام کشور ها وجود دارند:

۱- استاندارد SAE

۲- استاندارد API

با توجه به سال تولید و تکنیک ساخت موتور خودرو شما می توانید در ابتدا استاندارد مورد نیاز خودرو خود را انتخاب نمایید و بر اساس آن روغن موتور را انتخاب کنید. پس بهتر است ابتدا در مورد استاندارد های فوق کمی صحبت کنیم.

      -استاندارد SAE در روغن موتور: SAE یا همان انجمن مهندسین خودرو میزان گرانوری یا ویسکوزیته روغن موتور را با یک سری عدد و استاندارد مشخص کرده اند. که به نام استاندارد SAE معروف می باشد. یعنی بازه ویسکوزیته روغن توسط این اعداد مشخص می گردد. خودرو شما نیز یا توجه به تکنولوژی ساخت خود و همچنین میزان درجه حرارت هوا یا فصل های سال به روغن موتورهایی با ویسکوزیته های مختلف نیاز دارد. به عنوان مثال بهتر است در فصل سرد سال از روغن موتورهای ۱۰w40 استفاده کنیم و در فصول گرم سال از روغن موتورهای ۲۰w50 استفاده نماییم.

برای مشاهده تعریف ویسکوزیته اینجا کلیک کنید.

     -استاندارد API: انجمن مواد نفتی آمریکا یا American Petroleum Institute انجمنی است که نوعی استاندارد را برای روغن موتورهای موجود در بازار تعریف کرده اند که توسط یک سری حروف دسته بندی می گردند. امروزه این حروف روی بسته بندی تمام روغن موتورهای تولیدی نوشته می شوند. به عنوان مثال در روغن موتورهای بنزینی شامل: SA،SB،SC،SD،SE،SF،SG،SH،SJ،SL،SM،SN می باشد.

تا اینجا با مقدمه نوع دسته بندی انواع روغن موتور آشنا شده ایم در ادامه و مقالات بعدی با جزییات بیشتر این استاندارد ها آشنا خواهیم شد و به این نتیجه خواهیم رسید که دقیقا چه روغن موتوری مناسب خودروی شما می باشد.

تهیه: تیم فنی” روغن کار “

درباره فروشگاه اینترنتی روغن کار

روغن کار فروشگاهی اینترنتی با قابلیت سفارش آنلاین انواع محصولات روانکار خودرو مانند: روغن موتور، فیلتر، ضد یخ، ضد جوش، مکمل خودرو و ... می باشد.همچنین با مراجعه به بخش مقالات و راهنمای روغن می توانید اطلاعات لازم مبنی بر میزان و یا نوع محصولات مورد نیاز در خودرو های متفاوت را مشاهده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *